تبلیغات
HP SERVER - سرور ml310 g8 قیمت
پنجشنبه 22 مرداد 1394  09:07 ق.ظ
توسط: قنبری

مراحل نصب کردن dhcp server

کلیه ی تنظیمات tcp /ip را می توان توسط  Translate this page Sep 3, 2014 - قیمت سرور HP ProLiant DL380 G6 Base - Xeon E5530 · پرینت; ایمیل. توضیحات: دسته: قیمت سرور اچ پی سری DL: منتشر شده در چهارشنبه رور‏dhcp انجام داد. که تنظیمات ip و subnetmask یکی از این موارد می باشد.

می توانیم یک pc داشته باشیم که ویندوز سرور2008 روی آن run شده باشد و بعد سرویس dhcp را روی آن run کنیم.

و برای این کار باید با سطح دسترسی admin لاگین کرده باشیم.

نام دیگر سرویس ها در windows2008    role می باشد.

اعضای موجود در گروه administrator میتوانند role نصب کنند.

در قسمت server farm همه ی ip ها به صورت دستی یا manual روی کارت شبکه set می شوند هیچ کدام از آنها نباید به صورت اتوماتیک ip بگیرند. یعنی اگر می خواهیم dhcp server  راه اندازی کنیم ip که روی سرور set می شود به صورت دستی است و هر سرور دیگری که می خواهیم راه اندازی کنیم ip باید به صورت دستی روی آن set شده باشد.بر روی یک کامپیوتر علاوه بر ip چندین مولفه ی دیگر نیز باید قرار گیرد مانند default gateway,DNS,wins,

که در dhcp این option ها تعریف شده و اختیاری می باشند.تنظیماتی که در dhcp رخ می دهد به صورت optional  است یعنی اختیاری است.

برای نصب کردن dhcp  به ترتیب زیر عمل می کنیم ، بر روی start کلیک می کنیم ،گزینه ی administrative tools  را انتخاب کرده سپس بر روی server manager کلیک می کنیم.

 

 

در صفحه ای که باز می شود گزینه ی roles را انتخاب می کنیم.

 

 

سپس گزینه ی add roles را انتخاب می کنیم.

 

 

در این صفحه گفته شده که مطمئن شوید که پسورد administrator  قوی باشد.و روی سروری که می خواهید dhcp نصب کنید ip به صورت دستی set شده است و ویندوز update شده است. این موارد را چک کرده سپس بر روی گزینه ی next کلیک می کنیم.

 

  Translate this page Sep 3, 2014 - قیمت سرور HP ProLiant DL380 G6 Base - Xeon E5530 · پرینت; ایمیل. توضیحات: دسته: قیمت سرور اچ پی سری DL: منتشر شده در چهارشنبه رور‏

در این صفحه  گزینه ی dhcp server  را انتخاب می کنیم.

 

 

در صفحه ای که باز میشود ابتدا معرفی می کند که dhcp مخفف چه کلماتی می باشد،در مورد dhcp توضیح می دهد و تذکر می دهد که روی سروری که می خواهید dhcp نصب کنید باید ipstatic قرار گرفته باشد و قبل از اینکه dhcpserver را نصب کنید باید subnetmask را مشخص کنید و اینکه چه scope هایی داشته باشید و چه ip هایی را می خواهید exclusion کنید را نیز در نظر بگیرید. یعنی از قبل روی این موارد فکر کرده باشید سپس گزینه ی next را انتخاب می کنیم.

 

 

در این صفحه باید network connection مشخص شود که dhcp قرار است به کلاینت های آن شبکه سرویس بدهد.سپس گزینه ی next را انتخاب می کنیم. Binding به ما می گوید که اگر سرورdhcp ما بیش از یک کارت شبکه داشته باشد در این صورت packet dhcp discoveryرا از کدام interface خود دریافت کند.

 

 

در این صفحه مشخص می کنیم که نام domain چیست  و همچنین dns server را نیز مشخص می کنیم که کلاینت ها برای انجام عملیات name resolution  از آن استفاده می کنند. می توانیم پس از مشخص کردن DNS گزینه ی validate را انتخاب کنیم تا مشخص شود که dns  که اینجا مشخص شده است معتبر است یا خیر.سپس گزینه ی Next  را انتخاب می کنیم.

 

سرور HP ProLiant ML310e G8

 

اشکال عمده در ipv6 این است که فقط به ما ip و subnetmask می دهد. و هیچ option ای را برای ما ثبت  نمی کند.

در این صفحه مشخص می کنیم که آیا از  سرویس wins می خواهیم استفاده کنیم یا خیر.

 

 

سرویس wins چیست؟
سرویس WINS ، دارای عملکردی نسبتا" مشابه DNS با تفاوت هائی اندک است . قبل از ویندوز 2000 ، کامپیوترهای موجود در شبکه از پروتکلی با نام NetBIOS استفاده می کردند. در چنین حالتی ، هر کامپیوتر دارای یک نام منحصر بفرد بوده و سرویس دهنده WINS ، مسئول ارائه سرویس name resolution بمنظور ترجمه اسامی NetBIOS ، به آدرس های IP معادل است. DNS ، نیز نیازمند یک نام منحصر بفرد است ( صرفا" در یک domain خاص). مثلا" DNS ، امکان تعریف نام Client1 را برای یک کامپیوتر موجود در حوزه Test.com و Microsoft.com ، فراهم می نماید.WINS، از یک سیستم نامگذاری مسطح تبعیت نموده و می بایست تمامی کامپیوترهای موجود در شبکه دارای اسامی منحصر بفردی باشند .بدین ترتیب نباید انتظار داشته باشیم که از سرویس WINS ، در شبکه اینترنت ، استفاده گردد ( در اینترنت از سرویس DNS ، استفاده می گردد) . استفاده ازسرویس WINS درصورت لزوم فقط برای شبکه های محلی خصوصی، پیشنهاد می گردد.
ویندوز 2000 و نسخه های بعد از آن ، همچنان از اسامی NetBIOS بمنظور سازگاری با نسخه های قبل از خود استفاده می نمایند . در ویندوز 2000 و ویندوز دات نت ، سرویس دهنده WINS ، نیز ارائه گردیده تا زمینه حمایت و سازگاری برای سرویس گیرندگان قدیمی که همچنان مرتبط با WINS ، می باشند ، فراهم گردد. ماکروسافت بتدریج استفاده از NetBIOS را حذف و از DNS برای ترجمه نام به آدرس ، در مقابل سرویس WINS استفاده می نماید.
یکی از ویژگی های منحصربفرد سرویس WINS ، قابلیت تکرارپذیری( Replicate ) آن بین سرویس دهندگان متعدد WINS در یک شبکه است .بدین ترتیب ، می توان از چندین سرویس دهندهWINS بر روی شبکه بهمراه یک بانک اطلاعاتی مشترک بین آنها ، استفاده گردد. سرویس دهنده WINS ، قادر به ارتباط با سایر سرویس دهندگان بمنظور مبادله اطلاعات جدید و آدرس های بهنگام شده IP ، خواهد بود.

تفاوت DNS و WINS

سپس گزینه ی next را انتخاب می کنیم.

 

 

در این قسمت می توانیم scope ها را تعیین کرد یعنی می توان  مجموعه ای از رنج ip ها را مشخص کرد. برای انجام دادن این کار باید گزینه ی add را انتخاب کرد. با انتخاب کردن این گزینه صفحه ی زیر باز می شود.

 

 

در این صفحه نام scope   که می خواهیم بسازیم و  رنج ip  را مشخص می کنیم به این صورت که ابتدای رنج ip مورد نظر را در  starting ip address و انتهای رنج ip را در ending ip address مشخص  می کنیم.

اما  می توان بعد از نصب کردن dhcp نیز scope ها را مشخص کرد . که نحوه ی ایجاد کردن scope  در ادامه ی مطلب توضیح  داده شده است. بنابر این می توانید در این صفحه هیچ scope ای را ایجاد نکرده و بعد از نصب  شدن dhcp  رنج ip ها را مشخص کرد.پس در این صفحه گزینه ی next را انتخاب می کنیم.پس از انتخاب کردن گزینه ی next صفحه ی زیر باز می شود.

 

 

اگر بخواهیم ipv6 را نیز روی کلاینت ها set کنیم در این قسمت مشخص می کنیم که این ip روی stateless مشخص شود یا خیر.ممکن است که بخواهیم ipv6 را از router  دریافت کندباید به این نکته توجه داشت که router می تواند فقط یک  scope به ما بدهد ولی dhcp این طور نیست در آن میتوان چندین scope را تعریف کرد.

اگر بخواهیم که ipv6 را dhcp بدهد گزینه ی disable dhcp v6 stateless mode for this server  را انتخاب می کنیم. یعنی هر زمان که خواستیم ipv6 داشته باشیم خودمان در dhcp آن را فعال می کنیم.

می توان از ترکیب این دو استفاده کرد یعنی کلاینتها ipv6 را از router بگیرند ولی option ها را از dhcp دریافت کنند.سپس گزینه ی next را انتخای می کنیم.

اگر روی یک کامپیوتر هم ipv6 و هم ipv4 داشته باشند  در این صورت به آن dualstack گفته می شود.

در این صفحه مشخص می شود که  چه کاربری حق استفاده کردن از dhcp را دارد که در این صفحه به صورت پیش فرض  administrator  می باشد.و چون نام دامنه ای که در اینجا مشخص شده است network.com می باشد ، بنا براین  در اینجا  فرمت کاربری را که می خواهیم تعریف کنیم به صورت (نام کاربری که حق دسترسی دارد \\نام دامنه ( سپس گزینه ی next را انتخاب می کنیم.


 

 

در صفحه ای که باز می شود یک سری اطلاعات در مورد dhcp ک

سرور HP ProLiant ML310e G8

ه نصب شده آورده است، می توان این  اطلاعات را مشاهده کرده و در صورت درست بودن آن گزینه ی install را انتخاب کرد.

  Translate this page Sep 3, 2014 - قیمت سرور HP ProLiant DL380 G6 Base - Xeon E5530 · پرینت; ایمیل. توضیحات: دسته: قیمت سرور اچ پی سری DL: منتشر شده در چهارشنبه رور‏

 

سپس صفحه ی زیر باز می شود ،و dhcp نصب می گردد.

 

 

برای اینکه کنسول dhcp را بیاوریم بر روی گزینه ی start کلیک می کنیم و گزینه ی administrator  را انتخاب کرده و dhcp را انتخاب می کنیم.

 


 

اگر به مسیر start /administrator برویم و در آنجا روی  dhcp کلیک راست کنیم و properties بگیریم

 

 

داخل tab shortcutمی توان shortkey را تعریف نمود.

 

  Translate this page Sep 3, 2014 - قیمت سرور HP ProLiant DL380 G6 Base - Xeon E5530 · پرینت; ایمیل. توضیحات: دسته: قیمت سرور اچ پی سری DL: منتشر شده در چهارشنبه رور‏

همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید shortcut که در این قسمت مشخص شده است dhcpmgmt.msc می باشد.هرگاه در run تایپ شود dhcpmgmt.msc کنسول dhcp باز می شود.

پس از انتخاب کردن dhcp صفحه ی زیر باز می شود.که در این صفحه کنسول dhcp می باشد . که در اینجا گزینه ی fani.network.com را می بینید که گزینه ی fani   نام کامپیوتری است که روی آنdhcp نصب شده است که join شده به

دامنه ی  network.comپس با توجه به نام کامپیوتر و نام دامنه ای که دارید این قسمت تغییر می کند.

 

 

اگر روی گزینه ی fani.network.com کلیک شود منوی زیر باز می شود.

 

 

پس از نصب کردن dhcp اگر برر روی گزینه ی dhcp  کلیک راست کرده و گزینه یmanage authorized servers را انتخاب کنیم

 

 

در صفحه ای که باز می شود نام dhcp server را می آورد که برای اینکه authorize شود روی نام dhcp کلیک کرده و گزینه ی authorize را انتخاب می کنیم.

 

سرور HP ProLiant ML310e G8

 

می توانیم روی نامdhcp server نیز کلیک راست کرده و گزینه ی authorize  راانتخاب کنیم سپس  از منوی بالای صفحه action  را انتخاب کرده و گزینه ی resfresh را انتخاب کنیم.اگر که dhcp server هنوز authorize نباشد در این صورت در کنار آن یک فلش قرمز رنگ به سمت پایین وجود دارد.ولی وقتی که authorize شود یک فلش سبز رنگ می شود.

  Translate this page Sep 3, 2014 - قیمت سرور HP ProLiant DL380 G6 Base - Xeon E5530 · پرینت; ایمیل. توضیحات: دسته: قیمت سرور اچ پی سری DL: منتشر شده در چهارشنبه رور‏

اگر بر روی گزینه ی dhcp کلیک راست کرده و add server  را انتخاب کنیم

 

 

صفحه ی زیر باز می شود اگربیش از یک dhcp  در سازمان وجود داشته باشد و بخواهید مدیریت بقیه ی dhcp ها هم در این قسمت انجام دهید با استفاده از گزینه ی browse میتوانید dhcp را انتخاب کرده و در این کنسول add کنید.

 

 

منابع و پیوند ها

ویرایش
 
 
 
  Translate this page Sep 3, 2014 - قیمت سرور HP ProLiant DL380 G6 Base - Xeon E5530 · پرینت; ایمیل. توضیحات: دسته: قیمت سرور اچ پی سری DL: منتشر شده در چهارشنبه رور‏

سرور HP ProLiant ML310e G8نظرات()   
   
How we can increase our height?
دوشنبه 16 مرداد 1396 02:12 ب.ظ
It's wonderful that you are getting thoughts from this paragraph as well as from our argument made here.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر